Valentýn ve světě a konverzace v pěti jazycích

09.02.2016 

Svátek svatého Valentýna se do světa rozšířil z USA, kde se také bujaře oslavuje. Netýká se to pouze párů, ale valentýnky (zdobené kartičky) si vyměňují celé rodiny i přátelé mezi sebou. Partneři se v USA obdarovávají květinami, večeří a originálními dárky.

Ve Velké Británii se drží na svátek zamilovaných mnoho tradic.Obyvatelé ostrovů věří, že právě 14. února si ptáci volí své partnery, zejména holubi a holubice. Proto je hlavním symbolem svátku holubice nebo labuť jako znak dlouhotrvajícího svazku a věrnosti. V celé Velké Británii také panuje přesvědčení, že pokud dívka vstane brzy ráno a dívá se na procházející muže, stane se jejím budoucím manželem ten, který na ni pohlédne jako první. Ve Skotsku pořádají festival, na němž si mladí lidé losují z klobouku jméno vyvoleného, se kterým potom protančí celý večer. Dalším zvykem je darování nepodepsaných valentýnek, kdy adresát musí hádat, od koho ji dostal. Obálky jsou značeny písmeny S. W. A. L. K. (= sealed with a loving kiss). Typickým dárkem jsou plyšoví medvídci.

Ve Francii je zvykem, že muži vaří pro své ženy večeři a obdarovávají je šperky či spodním prádlem.

V Německu si zamilovaní dávají na svatého Valentýna malé kytičky jako výraz vzájemné lásky. V dřívějších dobách je muži nosili upevněné na zápěstí a ženy ve výstřihu.

V Rusku byl tento svátek velmi populární na začátku 90. let, nyní ale pomalu ustupuje. Pro ty, kteří ještě svátek zamilovaných slaví, bývají v mnoha ruských městech přichystána překvapení. Například v Petrohradu bylo rozhodnuto snížit v tento den ceny vstupenek do městských muzeí a kin.